Metody pracy

NDT Bobath Basic– Neuro Developmental Treatment

– jest to koncepcja neurorozwojowa, która stanowi bazę do prowadzenia pacjentów z problemami o podłożu neurologicznym (np. mózgowe porażenie dziecięce – MPD). Zgodnie z zamysłem prekursorów tej koncepcji [ „Nie uczymy ruchów, ale czynimy aby były możliwe” K.B. Bobath] istotą jest dostosowanie tak otoczenia dziecka, aby mogło aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym wśród rodziny i przyjaciół. Ważne jest wykorzystanie zaopatrzenia ortopedycznego, dobranego indywidualnie do potrzeb dziecka tak, aby ograniczyć powstawanie trwałych przykurczów i deformacji, które w przyszłości mogą być źródłem bólu i zabiegów operacyjnych. To jakie ćwiczenia wykona dziecko z fizjoterapeutą podczas sesji terapeutycznej ma znaczenie, ale jeszcze większe znaczenie w procesie usprawniania ma fakt jak dziecko funkcjonuje na co dzień w domu, ponieważ tylko kompleksowa terapia, nakierowana nie tylko na ćwiczenia, ale także na funkcjonowanie dziecka na co dzień, może doprowadzić do sukcesu. W koncepcji NDT Bobath istotna jest analiza problemu głównego dziecka, określenie bliższych i dalszych celów terapii i konsekwentne dążenie do ich osiągnięcia. Terapia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i realnie poprawiać uczestnictwo dziecka w życiu codziennym.

NDT Bobath Baby

– to rozszerzenie NDT Bobath Basic o pracę z niemowlętami urodzonymi o czasie, jak i z wcześniakami. Koncepcja ta adresowana jest dla noworodków i niemowląt, które na swojej drodze rozwojowej napotykają przeszkody utrudniające im osiąganie kolejnych etapów rozwoju. Wczesna konsultacja i terapia zmniejsza ryzyko utrwalenia się nieprawidłowości. Podobnie jak w koncepcji podstawowej NDT Bobath Basic tutaj także istotne jest kompleksowe spojrzenie na niemowlę, które obejmuje pracę nad jego strukturą, aktywnością, uczestnictwem i dostosowaniem tak otoczenia, aby nie ograniczało lecz wspierało jego prawidłowy rozwój . Skuteczna terapia powinna być prowadzona w jak najbardziej komfortowych i przyjaznych warunkach dla dziecka oraz rodzica. Podstawą koncepcji NDT Bobath Baby jest zbadanie dziecka, określenie funkcjonalnych celów terapii i dobranie tak technik terapii, aby osiągnąć założone cele.

Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych wg Barbaty Zukunft-Huber

– jest to terapia stóp dzieci i niemowląt w której wady stóp nie są postrzegane jako problem miejscowy, ograniczony do samej stopy, lecz problem globalny wynikający z biomechaniki całego ciała. Istotą terapii jest odpowiednie zbadanie dziecka, określenie głównych problemów i dobranie odpowiednich technik manualnych w obrębie nie tylko stóp, ale także stawów biodrowych. Efekty są utrzymywane poprzez zastosowanie bandażowania czynnościowego. Terapia wymaga ścisłej współpracy terapeuty i rodzica, ponieważ rodzic jest bardzo ważnym ogniwem tej terapii i jego systematyczna, konsekwentna praca w domu według zaleceń terapeuty daje szanse na osiągnięcie sukcesu. Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp jest odpowiednia dla niemowląt już od pierwszych dni życia dziecka. Im wcześniej dziecko zostanie poddane terapii, tym większe są szanse na jej powodzenie i osiągnięcie zamierzonych celów. Terapia jest przeznaczona do pracy z takimi wadami stóp jak: stopa sierpowata, wężowata, stopa końska, stopa piętowa, stopa płasko- koślawa.

FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz)

– jest to kompleksowa diagnostyka i terapia skolioz, wad postawy oraz choroby Scheuermanna stworzona przez dr n. med. Mariannę Białek oraz dr n. o zdr. Andrzeja M’hango D.O. uznana i rekomendowana przez SOSORT (Międzynarodowe Stowarzyszenie Zachowawczego Leczenia Skolioz). W koncepcji FITS przygotowuje się pacjenta wieloetapowo do wykonywania ćwiczeń korekcyjnych. Na początku wykorzystuje się pracę nad przygotowaniem strukturalnym pacjenta (terapia mięśniowo powięziowa), następnie wzmacnia się jego mięśnie stabilizujące (praca nad propriocepcją), kolejnym krokiem jest praca na konkretnych grupach mięśniowych, a dopiero po odpowiednim przygotowaniu pacjenta wprowadza się wzorce korekcyjne i autokorekcję. Terapia przeznaczona jest dla dzieci współpracujących od około 5 roku życia i starszych, ponieważ kluczem do terapii jest świadome zaangażowanie pacjenta w proces terapeutyczny. Praca z wadami postawy to proces wieloetapowy, rozciągnięty w czasie, wymaga zaangażowania nie tylko ze strony terapeuty i rodziców, ale także dziecka.

ZOGA

– Uwalnianie Mięśniowo Powięziowe w Pediatrii.  Jest to metoda, która jest świetnym uzupełnieniem terapii neurorozwojowe NDT Bobath u pacjentów z problemami neurologicznymi, ale także znajduje swoje zastosowanie w pracy z wadami postawy i innymi schorzeniami. Dzięki wykonaniu odpowiednich technik na taśmach mięśniowo-powięziowych pozwala na osiągnięcie lepszych zakresów ruchomości, poprawę balansu mięśniowego, przekładając się na poprawę jakości ruchu. Terapia jest bezbolesna, przypomina delikatny masaż, a jej efekty są widoczne bezpośrednio po terapii. Jest to odpowiednia metoda zarówno dla niemowląt jak i dla dzieci starszych.

Elastyczny Terapeutyczny Taping w Pediatrii

– jest to koncepcja stworzona przez holenderską specjalistkę Esther de Ru. Polega na zastosowaniu aplikacji elastycznych taśm naklejanych na skórę dziecka, które utrwalają efekty terapii poprzez wpływ na ruchomość skóry i powięzi. Wybrane techniki oklejania można stosować już u niemowląt jako uzupełnienie terapii. Koncepcja znajduje swoje zastosowanie w pracy z przepukliną, wadami postawy, obrzękami, bliznami, zaburzoną równowagą mięśniową i innymi schorzeniami występującymi u dzieci.